Wizyta w Teatrze Groteska

„Sekrety sceny”

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce, o czym mogły się przekonać dzieci ze świetlicy „Wspólna Chata”. W ramach wolontariatu wraz z moją koleżanką Moniką Urbańczyk, postanowiłyśmy pokazać dzieciom, jak wygląda świat teatru, nie tylko od strony widowni, ale bardziej technicznego funkcjonowania.

Sam teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów. Obecnie z placówką współpracuje wielu znakomitych reżyserów, scenografów i kompozytorów z Polski oraz zagranicy. Groteska cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 450 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy ludzi. Wyrazem uznania są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach. Oprócz przedstawień realizowane są również warsztaty teatralne i plastyczne, dzięki którym sztuka teatralna dociera w sposób bezpośredni do publiczności.

„Sekrety sceny”, bo tak nazywa się wystawa, w której mogli uczestniczyć podopieczni świetlicy, pokazała nam kulisy teatru. Za pośrednictwem Pani Ilony Słaboszowskiej – Buchner, aktorce, która użyczyła swojego czasu, aby móc nas oprowadzić po zakamarkach Groteski, w sposób niezwykle interesujący zobaczyliśmy świat lalek. Za sprawą jej opowieści, dzieci ujrzały na własne oczy, jak wygląda scena oraz pracownia, w której są wykonywane kostiumy. Oprócz tego niezwykle ciekawe było przedstawienie procesu powstawania masek oraz lalek. Poprzez zajęcia interaktywne każde dziecko miało szanse poczuć magię teatru marionetek oraz kukieł pochodzących z różnych części świata.  

Myślę, że była to interesująca lekcja nie tylko dla dzieci, ale także dla nas. Dzięki świetnej formie zabawy, którą zaoferowała dzieciom Pani Ilona Słaboszewska – Buchner, teatr stał się na pewno dla nich bliższy, a zarazem ciekawszy.

Natalia Groń

Organizator ze strony studentów
Organizatorem ze strony studentów była Natalia Groń – studentka 5 roku specjalności Zarządzanie Międzynarodowe. Bardzo dziękujemy Natalko!!!!