Wizyta w Teatrze Groteska
- O dzieciach
- SOS rok akademicki 2021/22
- SOS rok akademicki 2018/19
- SOS rok akademicki 2017/18
- SOS rok akademicki 2016/17
- SOS rok akademicki 2015/16
- SOS rok akademicki 2014/15
- SOS rok akademicki 2013/14
- SOS rok akademicki 2012/13
- SOS rok akademicki 2011/12
- SOS rok akademicki 2010/11
- SOS rok akademicki 2009/10
- SOS rok akademicki 2008/09
- SOS rok akademicki 2007/08
- Wizyta w Teatrze Groteska
- Wizyty w Świetlicach Środowiskowych
- Grupa Żywiec
- Organizatorzy pierwszego SOS
- Informacje dla sponsorów
- Kontakt
„Sekrety sceny”
Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce, o czym mogły się przekonać dzieci ze świetlicy „Wspólna Chata”. W ramach wolontariatu wraz z moją koleżanką Moniką Urbańczyk, postanowiłyśmy pokazać dzieciom, jak wygląda świat teatru, nie tylko od strony widowni, ale bardziej technicznego funkcjonowania.
Sam teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów. Obecnie z placówką współpracuje wielu znakomitych reżyserów, scenografów i kompozytorów z Polski oraz zagranicy. Groteska cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 450 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy ludzi. Wyrazem uznania są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach. Oprócz przedstawień realizowane są również warsztaty teatralne i plastyczne, dzięki którym sztuka teatralna dociera w sposób bezpośredni do publiczności.
„Sekrety sceny”, bo tak nazywa się wystawa, w której mogli uczestniczyć podopieczni świetlicy, pokazała nam kulisy teatru. Za pośrednictwem Pani Ilony Słaboszowskiej – Buchner, aktorce, która użyczyła swojego czasu, aby móc nas oprowadzić po zakamarkach Groteski, w sposób niezwykle interesujący zobaczyliśmy świat lalek. Za sprawą jej opowieści, dzieci ujrzały na własne oczy, jak wygląda scena oraz pracownia, w której są wykonywane kostiumy. Oprócz tego niezwykle ciekawe było przedstawienie procesu powstawania masek oraz lalek. Poprzez zajęcia interaktywne każde dziecko miało szanse poczuć magię teatru marionetek oraz kukieł pochodzących z różnych części świata.
Myślę, że była to interesująca lekcja nie tylko dla dzieci, ale także dla nas. Dzięki świetnej formie zabawy, którą zaoferowała dzieciom Pani Ilona Słaboszewska – Buchner, teatr stał się na pewno dla nich bliższy, a zarazem ciekawszy.
Natalia Groń
Organizator ze strony studentów
Organizatorem ze strony studentów była Natalia Groń – studentka 5 roku specjalności Zarządzanie Międzynarodowe. Bardzo dziękujemy Natalko!!!!