SOS – rok akad. 2016/17

Gdy powietrze robi się ciepłe i czuć już zbliżające się lato, a między studentami zmierzającymi na ostatnie zajęcia czy zaliczenia biegają roześmiane dzieci to znak, że na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie trwa właśnie finał kolejnej akcji SOS – Społeczna Odpowiedzialność Studentów. 3 czerwca 2017 odbyła się już X edycja finału akcji. Jak co roku, niemal 50 dzieciaków z czterech świetlic środowiskowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci gościło na terenie kampusu UEK przy ulicy Rakowickiej. Studenci i absolwenci Katedry Zarządzania Międzynarodowego UEK dwoili się i troili, żeby zapewnić najmłodszym gościom Dzień Dziecka pełen atrakcji.

Celem projektu jest zaangażowanie studentów w działalność pozauczelnianą, pokazanie, że ważne jest to, jak pomagają innym, i jak dzięki temu rozwijają swoją wrażliwość i umiejętności. Ma on uzmysłowić studentom potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi oraz umożliwić zaangażowanie się w społeczne aspekty życia. Dzięki licznym mini programom edukacyjnym, zajęciom profilowanym, grom i zabawom, studenci pokazują dzieciom, że warto być wrażliwym na potrzeby innych, rozwijać siebie i dążyć do spełnienia marzeń. Chcą także zachęcić dzieci uczęszczające do świetlic środowiskowych do nauki i podjęcia studiów w przyszłości. Umożliwiają dzieciom poznanie atmosfery panującej na uczelniach wyższych, pokazują, że życie studenckie, oprócz czasu poświęconego na naukę czy imprezy jest ciekawe, radosne, rozwijające horyzonty i pełne przygód.

Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji projektu, zorganizowano także uroczystą inaugurację, podczas której Pani Prorektor ds. Komunikacji i Współpracy – prof. dr hab. Janina Filek – powitała oficjalnie wszystkich Gości w imieniu Władz Uniwersytetu. W imieniu organizatorów głos zabrał również Kierownik Katedry Zarządzania Międzynarodowego – prof. dr hab. Janusz Teczke – inicjator projektu SOS. Dyrektor Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, pani Renata Kloryga, we wzruszającym przemówieniu podziękowała Uniwersytetowi i Katedrze za dotychczasowe dziesięć lat wspaniałej współpracy. Głos zabrała także dr Monika Sady podsumowując dokonania organizatorów projektu z ostatnich 10 lat oraz dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu akcji.

W tym czasie studenci i wykładowcy zorganizowali kalejdoskop tematyczny zajęć, w tym warsztaty taneczne (balet, taniec nowoczesny, taniec klasyczny, zumba), wokalne (w tym karaoke), językowe (japoński, gruziński, fiński, hiszpański, włoski, ukraiński, niemiecki, i inne), plastyczne, sportowe, warsztaty z mody etycznej, kreatywnego pisania, tworzenia witraży, świąteczne, czy warsztaty z domowego budżetu. Oprócz tego dzieci tworzyły samoloty z papieru, lepiły pizze, bawiły się klockami Lego i ciastoliną, strzelały z łuku, chodziły po linie, projektowały odzież pod okiem profesjonalnego projektanta, mierzyły oryginalne japońskie kimona, robiły biżuterię, zwierzaki z balonów, lepiły kulki z nasion kwiatów, pozowały do profesjonalnych sesji zdjęciowych, obserwowały pokazy sztuk walki (brazylijskiej capoeiry, jiu-jitsu, karate i walk na miecze samurajskie), grały na konsolach, bawiły się świetnie na różnych grach terenowych, słuchały opowieści o wyprawie na Kilimandżaro, brały udział w debacie dzieci – studenci o plusach i minusach życia w mieście, sadziły drzewa na terenie kampusu, były razem w kinie, na lodowisku, na ściance wspinaczkowej, w teatrze oraz muzeum. Ponadto, organizatorzy pomagali organizować część artystyczną Jubileuszu stulecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w krakowskim Magistracie, a także pomagali ratować świetlice, gdy dwóm z nich grożono zamknięciem.

Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Dziecka była ochrona środowiska. Dzieci wzięły udział w całodniowych warsztatach ekologicznych, sprawdzających i pogłębiających ich wiedzę o naturze, oraz warsztatach poświęconych modzie recyklingowej i zdrowemu żywieniu, warsztatach językowych, wokalnych, i tanecznych. Dzieci uczyły się jak wykorzystywać surowce wtórne, jakie jest znaczenie ekologii, i dlaczego warto dbać o naszą Ziemię. Ciekawym punktem programu były warsztaty z cyklu „Przygoda z ciepłem” przygotowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, na których dzieci dowiedziały się, skąd bierze się ciepło w kaloryferach oraz ciepła woda w kranach ich domów. MPEC podarował również dzieciakom liczne nagrody za udział w zajęciach.

Finał SOS zakończył się wręczeniem pożegnalnych upominków dla dzieci oraz świetlic i emocjonalnymi pożegnaniami, bo, jak w poprzednich latach, wszyscy radośni i pełni pozytywnych wrażeń wracają do domów. Podczas gdy dzieciaki opuściły kampus UEK, organizatorzy intensywnie myślą już o przyszłorocznym spotkaniu i, co więcej, mają już sporo ciekawych pomysłów na zapewnienie jeszcze większej ilości atrakcji wszystkim uczestnikom kolejnego spotkania.

Nie pozostaje nic innego jak tylko skreślać kolejne dni w kalendarzu. 🙂

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym sponsorom, bez których tegoroczny projekt nie miałby szans zaistnieć:

INTERNATIONAL PAPER

MPEC

STARPAK

TOYSMANN

BAHLSEN

BUŁKA Z MAKIEM

Ogromne podziękowania dla naszych fantastycznych studentów i absolwentów, którzy poświęcili sporo czasu i serca dla zrealizowania Dnia Dziecka dla potrzebujących dzieciaków.

Specjalne podziękowania dla liderek projektu:

Natalii Bełczowskiej i Lizy Litvinovej

(głównodowodzących ze strony studentów, odpowiedzialnych za harmonogram i budżet, warsztaty, inaugurację, zakupy w sklepie Lego, paczki dla dzieci i wiele innych)!!!

Nasi wspaniali studenci spisali się na medal! Wielkie podziękowania dla: 

Daniel Ryba (prowadzenie inauguracji, pomoc przy warsztatach, Warsztaty o zdrowej żywności), Grzegorz Zwoliński (filmik z kompilacją zdjęć, pomoc przy warsztatach, gra terenowa, zakupy), Ania Trzop (sponsoring z EuroTrade, pomoc przy warsztatach, Warsztaty o zdrowej żywności), Jan Sroka (tekst Inauguracji, pomoc przy warsztatach, remanent), Sylwia Kurasińska (pomoc przy warsztatach, warsztaty ekologiczne, pomoc na stołówce), Marta Biaduń (zakupy, pomoc przy grze terenowej, pomoc na stołówce, pomoc przy warsztatach), Gabriela Kuta (warsztaty z mody recyklingowej, remanent), Anna Korbaś (warsztaty z mody recyklingowej, remanent), Julia Wilczyńska (gra terenowa, zakupy, pomoc przy warsztatach muzycznych), Barbara Zegar (gra terenowa, zakupy, pomoc przy warsztatach muzycznych), Klaudia Kochman i Dorota Witalis (gra terenowa),  Zuzanna Todor (Warsztaty o zdrowej żywności), Tayisiya Tlumatska (Warsztat taneczny, pomoc na stołówce, pomoc przy warsztatach), Konrad Smoleń (przygotowanie i prowadzenie warsztatów wokalnych), Kasia Przybyszewska (zakupy, pomoc przy grze terenowej, pomoc na stołówce, pomoc przy warsztatach, kontakt ze świetlicą), Kinga Naprawa (pomoc przy warsztatach), Ania Piecha (kontakt ze świetlicą, pomoc przy warsztatach)

Ogromne podziękowania dla naszych fantastycznych absolwentówSą z nami co roku mimo, że już skończyli studia i pracują ciężko rozwijając swoje kariery zawodowe! Kinga Staśto (sponsoring i organizacja warsztatów MPEC,  support organizacyjny w trakcie warsztatów, artykuł do gazety, ogromna pomoc organizacyjna i dobry duszek wszystkiego :)), Mateusz Pażucha (weteran SOSa, nasz Święty Mikołaj!: sponsoring International Paper, zakupy, organizacja obiadów,  pomoc przy warsztatach), Paweł Biniarz (weteran SOSa, prowadzenie warsztatów, support przy warsztatach, grze terenowej i obiedzie, zakupy w Toysmann), Sebastian Kruszewski (weteran SOSa, pomoc przy warsztatach, występy artystyczne we wdzianku MPEC, artykuł do gazety, pomoc organizacyjna), Karolina Długosz (weteran SOSa, pomoc przy warsztatach, zdjęcia, dobry duszek),  Karolina Ziemba (kontakt ze świetlicami), Zuzanna Korus (pomoc organizacyjna), Natalia Koźlińska i Martyna Kijas (kontakt i uzgodnienia z International Paper). Plakat przygotował Patryk Basak 🙂

Opiekun projektu: dr Monika Sady