Większość dużych przedsiębiorstw posiada dział logistyki w swoich strukturach. Dla studentów przygotowywane są specjalne programy praktyk. Często od studenta wymaga się przynajmniej dwu dni pracy w ciągu tygodnia. Niektóre firmy oferują płatne praktyki, inne nie. Staż w przypadku studentów wyższych lat studiów niejednokrotnie kończy się propozycją umowy o pracę. 

Studenci o praktykach Katedry
Do moich obowiązków należało przygotowywanie analiz potrzebnych zarządowi spółki do podejmowania strategicznych decyzji związanych z ekspansją międzynarodową. Pomimo napiętego harmonogramu projektu w którym brałem udział, od razu zostałem włączony do zespołu i przydzielone zostały mi konkretne zadania do wykonania. Praktyka odbywała się w krakowskim oddziale firmy, gdzie współpracowałem z innymi pracownikami tego działu, którzy zawsze służyli mi pomocą i radą. Firma obdarzyła mnie sporym zaufaniem, gdyż samodzielnie kontaktowałem się w zakresie moich zadań z partnerami strategicznymi firmy, takimi jak kancelaria prawna, czy dział doradztwa transakcyjnego Ernst&Young. Praktyka pozwoliła mi poznać od podszewki działanie rozwijającego się na międzynarodową skalę przedsiębiorstwa – zmaganie się z ogromem formalności, oraz ważkość starannego planowania tego rodzaju projektów.

„Po zakończeniu praktyk zaproponowano mi przedłużenie współpracy w postaci umowy-zlecenia.
” Krzysztof, praktykant w InPost (Krzysztof został praktykantem InPost dzięki naszemu programowi praktyk studenckich).

Przykładowa lista firm oferujących własny program praktyk:

Bahlsen
Comarch
Danone
DB Schenker
Grupa Raben
Grupa Żywiec
Inpost
Interia.pl
Kompania Piwowarska
McKinsey&Company
Media Miejskie
Orlen Oil
Pilkington
Rohlig Suus
Sykom

Praktyki w Bahlsen sp. z o. o.

Dzięki dwóm czołowym markom Bahlsen i Leibniz firma Bahlsen jest liderem branży w Niemczech, a w zasięgu Europy czołowym dostawcą wyrobów cukierniczych. W Polsce firma może pochwalić się bogatym portfolio produktów międzynarodowych marek HIT i Leibniz oraz krajowej marki Krakuski, która w roku 2009 stała się marką numer jeden na polskim rynku ciastek. Bahlsen Polska jako stale rozwijające się i dynamiczne przedsiębiorstwo nieprzerwanie inwestuje zarówno w nowoczesny sprzęt produkcyjny i technologie oraz przede wszystkim w pracowników.

DLA KOGO preferowanie studenci III roku
MIEJSCE PRAKTYK Skawina
TRYB REKRUTACJI Rekrutacja całoroczna
OBSZAR PRAKTYK Controlling , Finanse, IT, Marketing, Produkcja, HR, Sprzedaż, Zakupy, Logistyka, Rozwój, Zarządzanie Jakością 
LINK http://www.bahlsen.pl/work

Praktyki w Comarch

Comarch jako międzynarodowy integrator i twórca innowacyjnych systemów IT dostarcza rozwiązania dla najważniejszych sektorów gospodarki: telekomunikacji, finansów, bankowości i ubezpieczeń, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej oraz utilities, a także sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To zdecydowany lider branży informatycznej w kraju, co potwierdzają liczne wyróżnienia oraz nagrody.

DLA KOGO Studenci kierunków ekonomicznych i administracyjnych (brak preferencji co do roku)
MIEJSCE PRAKTYK Kraków
CZAS REKRUTACJI Rekrutacja całoroczna
TRYB PRAKTYK 1 miesiąc
PRZEBIEG PRAKTYK praca pod okiem opiekuna, który koordynuje realizację zadań oraz udziela wsparcia przez cały czas trwania praktyki
LINK http://www.comarch.pl/kariera/staz/praktyki/krakow

Praktyki w Danone

Danone to doskonale znana głównie ze swoich jogurtów firma branży spożywczej. W Polsce w jej skład wchodzą jeszcze Nutrica oraz Żywiec-Zdrój. Jest to bez wątpienia lider na naszym krajowym rynku (ok. 40% udział w rynku), zatrudnia ok. 1400 osób i eksportuje do ponad 20 krajów. Danone to innowacyjność, jakość i zdrowie. O sukcesie niewątpliwie świadczy roczny przychód w wielkości 1 720 000 000 złotych.

DLA KOGO Studenci po III roku (brak preferencji co do kierunku)
MIEJSCE PRAKTYK Warszawa, Bieruń
CZAS REKRUTACJI 1.03- 15.04
TRYB PRAKTYK praktyki wakacyjne czerwiec- wrzesień
LINK http://www.pracawdanone.pl/program-praktyk-letnich.html

Praktyki w DB Schenker

Grupa DB Schenker z roczną sprzedażą na poziomie 15 miliardów euro, 91 000 pracowników i 2000 oddziałów na całym świecie w 130 krajach, jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych usług logistycznych. W oparciu o transport lądowy, lotniczy i oceaniczny DB Schenker oferuje kompleksowe rozwiązania logistyczne oraz zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw. W ramach Deutsche Bahn AG, DB Schenker jest częścią grupy firm zajmujących się transportem i logistyką.

DLA KOGO Studenci Logistyki (bez ograniczeń co do roku studiów)
MIEJSCE PRAKTYK Kraków
CZAS REKRUTACJI: rekrutacja całoroczna
PRZEBIEG PRAKTYK: własny projekt w wybranym dziale transportu/logistyki
LINKhttp://www.schenker.pl/kariera/dlastudentc3b3wiabsolwentc3b3w/praktyki/

Praktyki w Grupie Raben

Grupa Raben to przede wszystkim operator logistyczny oferujący wysokiej jakości usługi dopasowane do profilu klienta. W Polsce firmę tworzy 5 spółek, specjalizujących się w określonych dziedzinach. Są to, Raben Polska- logistyka kontraktowa, międzynarodowy transport drogowy, dystrybucja krajowa;  Raben Transport- przewozy ładunków całopojazdowych, serwis i przegląd taboru; Fresh Logistics – kompleksowa obsługa logistyczna produktów wymagających temperatury kontrolowanej; Raben Sea& Air- transport morski i powietrzny.  

DLA KOGO Studenci (brak preferencji co do kierunku i roku)
MIEJSCE PRAKTYK Oddziały w całej Polsce
CZAS REKRUTACJI rekrutacja całoroczna
TRYB PRAKTYK praktyki wakacyjne
LINK http://www.raben-group.com/pl/praktyki.php

Praktyki w Grupie Żywiec

Grupa Żywiec to synonim kilkusetletniej tradycji warzenia piwa, dążenia do doskonałości i najwyższej jakości. Obecnie jest członkiem znanej międzynarodowej Grupy Heineken. Grupa Żywiec to 5 browarów  w całej Polsce, prężnie działające centra dystrybucyjne, obsługi klienta oraz Trans Trade Żywiec Sp. Z o.o., która z udziałem własnego taboru świadczy usługi transportowe. Firma zatrudnia w Polsce ponad 5300 osób.

DLA KOGO Studenci 3 roku studiów I stopnia oraz 1 i 2 roku studiów II stopnia
MIEJSCE PRAKTYK Wybór spośród wszystkich browarów, oddziałów dystrybucyjnych oraz Biura Zarządu w Warszawie
CZAS REKRUTACJI Rekrutacja całoroczna
TRYB PRAKTYK 1-3 miesięczne praktyki
PRZEBIEG PRAKTYK  Praktyki w różnych działach: sprzedaży, produkcji, dystrybucji, marketingu oraz innych
LINK www.grupazywiec.pl/kariera/warzelnia_talentow/nasze_programy/praktyki.html

Praktyki w Interia.pl

INTERIA.PL powstała w sierpniu 1999 r. jako wspólne przedsięwzięcie lidera polskiego rynku informatycznego firmy Comarch S.A. oraz największej polskiej stacji radiowej RMF FM. W 2001 roku spółka zadebiutowała na GPW w Warszawie (INT).
Dzisiaj INTERIA.PL jest czołowym graczem polskiego rynku mediów nowej generacji, z bardzo dużym doświadczeniem medialnym i unikalną wiedzą na temat technologii internetowych. 

DLA KOGO Studenci (brak preferencji co do kierunku i roku)
MIEJSCE PRAKTYK Kraków, Warszawa
CZAS REKRUTACJI Rekrutacja całoroczna
TRYB PRAKTYK preferowany czas praktyk to 3 miesiące – istnieje możliwość dopasowania dni oraz godzin do możliwości czasowych praktykanta
OBSZAR PRAKTYK SEO, SEM, Planowanie i Sprzedaż Mediów,  IT, PR, Marketing, Social Media
PRZEBIEG PRAKTYK oprócz praktyk firma oferuje krótkie szkolenia
LINK http://firma.interia.pl/praktyki

Praktyki w Kompanii Piwowarskiej

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną nastawioną na walkę z wykluczeniem społecznym na tle ubóstwa oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu.
Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2011 r. wyniosła 14,1 mln hektolitrów piwa.

DLA KOGO Studenci logistyki
MIEJSCE PRAKTYK Poznań, Białystok, Tychy, Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Pruszcz Gdański
CZAS REKRUTACJI Do 10.03
TRYB PRAKTYK 6 tygodniowe bezpłatne praktyki, które będą odbywać się od lipca do września 
OBSZAR PRAKTYK logistyka, administracja, HR, IT, marketing, sprzedaż, finanse
PRZEBIEG PRAKTYK uczestnictwo w projektach, oraz możliwość poznania wielu działów firmy
LINK http://www.kp.pl/kariera-w-kp/strefa-studenta-i-specjalisty/praktyki-2012/

Dodatkowo, firma oferuje studentom pisanie pracy licencjackiej w oparciu o udostępnione artykuły: http://www.kp.pl/kariera-w-kp/strefa-studenta-i-specjalisty/napisz-z-nami-prace/
 

Praktyki w McKinsey&Company

McKinsey&Company to międzynarodowa firma zajmująca się doradztwem strategicznym. W Polsce zatrudnia ok. 100 osób, z czego ok. 40% to konsultanci. W naszym kraju oprócz zwykłych biur, znajduje się również centrum badawcze oraz siedziba Eastern European Sourcing Centre zajmujące się problematyką zaopatrzenia. W obrębie zainteresowania firmy mieszczą się zagadnienia takie jak restrukturyzacja firm, ich reorganizacja, czy poprawa efektywności organizacyjnej.

DLA KOGO Studenci III roku i wyżej
MIEJSCE PRAKTYK Warszawa, Wrocław, Poznań
CZAS REKRUTACJI Do 15.04
TRYB PRAKTYK 10 tygodni w pełnym wymiarze godzin z możliwością przedłużenia w postaci umowy o pracę
PRZEBIEG PRAKTYK praca razem z konsultantami nad określonym projektem
LINK http://www.mckinsey.com/locations/warsaw/joinus/?id=internship

Praktyki w Media Miejskie

Media Miejskie to firma zajmująca się miejskimi kampaniami reklamowymi. Ich specyficzny charakter to umiejscowienie reklam, a mianowicie – środki komunikacji miejskiej, przystanki, billboardy. Media miejskie to przede wszystkim indywidualne podejście do klienta i nowatorskie rozwiązania. Firma co roku realizuje ponad 6000 reklam w różnych ośrodkach.

DLA KOGO Studenci (brak preferencji co do kierunku i roku)
MIEJSCE PRAKTYK Kraków, Katowice, Warszawa
CZAS REKRUTACJI rekrutacja całoroczna
PRZEBIEG PRAKTYK pomoc przy projektach
LINK http://www.mediamiejskie.pl/pl/kontakt/praca-staze-praktyki

Praktyki w Orlen Oil

Spółka ORLEN OIL, działająca w ramach  w ramach Grupy Kapitałowej Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. zajmuje się kompleksowo produkcją i dystrybucją środków smarnych. Misją spółki jest produkcja i dystrybucja najwyższej klasy olejów oraz środków smarnych dla przemysłu jak i motoryzacji. Orlen jest stale nagradzany za jakość produktów i standard usług jakie świadczą, co więcej wciąż rozwija się  zdobywając kolejne certyfikaty.

DLA KOGO Studenci, Absolwenci (brak preferencji co do kierunku)
MIEJSCE PRAKTYK Oddziały w całej Polsce
CZAS REKRUTACJI rekrutacja całoroczna
TRYB PRAKTYK od 2 tygodni do 3 miesięcy
LINK http://www.orlenoil.pl/kariera/staz_i_praktyka.html

Praktyki w Pilkington

Pilkington to lider rynku krajowego w dziedzinie innowacyjnych i wysokoefektywnych produktów ze szkła i systemów przeszkleń, przyczyniając się do oszczędności i generowania energii, pracując bezpiecznie i zgodnie z zasadami etyki. Co więcej  firma ta aspiruje to takiego samego tytułu lecz na rynku światowym.  Cała grupa Pilkington posiada prawa własności lub udziały w ok. 50 liniach produkujących szkło na wszystkich kontynentach.

DLA KOGO Studenci (brak preferencji co do kierunku i roku)
MIEJSCE PRAKTYK Warszawa, Sandomierz
CZAS REKRUTACJI rekrutacja całoroczna
TRYB PRAKTYK praktyki wakacyjne 1-3 miesiące
LINKhttp://www.pilkington.com/Europe/Poland/Polish/employment+opportunities/student+practices+programme/default.htm
 

Praktyki w Rohlig Suus

Rohlig Suus to firma zajmująca się transportem i spedycją, znajdująca się w czołówce przedsiębiorstw świadczących usługi z zakresu TSL. Jest obecnie najprężniej rozwijającym się operatorem logistycznym w Polsce. Firma ta obraca się w świecie zarządzania logistycznego, realizując procesy w oparciu o transport drogowy, morski, lotniczy, kolejowy. Ponadto zajmuje się również gospodarką magazynową. Słynie z indywidualnego podejścia do klienta.

DLA KOGO Studenci (brak preferencji co do kierunku i roku)
MIEJSCE PRAKTYK Skawina i inne oddziały
CZAS REKRUTACJI Praktyki letnie: 1.04-30.05; praktyki całoroczne: nabór całoroczny
TRYB PRAKTYK Praktyki letnie: czerwiec-październik; praktyki całoroczne: jeden-kilka miesięcy (zależy od rozłożenia godzin) 
PRZEBIEG PRAKTYK realizacja samodzielnego projektu lub wparcie działu w codziennych pracach
LINK http://www.suus.com/studenci
 

Praktyki w Sykom

Sykom to firma projektująca i wdrażająca systemy informatyczne. Na rynku istnieją od 1987 i od początku cechują się innowacyjnością, dokładnością i przede wszystkim jakością. Głównym obszarem działalności, to systemy ERP / MRPII. Sykom zapewnia zgodność opracowywanych systemów z panującymi, aktualnymi  standardami oraz przepisami.

DLA KOGO Studenci min III roku (brak preferencji co do kierunku)
MIEJSCE PRAKTYK Rzeszów
CZAS REKRUTACJI rekrutacja całoroczna
LINK http://www.sykom.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=98&Itemid=149
 

Zbiór firm oraz pomocne materiały do praktyk przygotowały studentki specjalności Logistyka Międzynarodowa: Iwona Rajca oraz Zuzanna Próchnik – dziękujemy!